Pretežno vedro

Ispis statistike od 15. 3. 2012.

Posjet Domu kulture Split

U ponedjeljak, 8. travnja, učenici 5.a i 5.b razreda Osnovne škole Dobri pod vodstvom razrednice Ivane Igrec i školske knjižničarke Jelene Torti, posjetili su Dom kulture Split.

Naša avantura započela je razgledom same zgrade Doma kulture te koncertnih dvorana, dok smo istovremeno učili o povijesti ovog značajnog kulturnog mjesta.

Poseban trenutak doživjeli smo u koncertnom prostoru Glazbenog salona Jakova Gotovca, gdje su nas srdačno dočekali voditelji interaktivne glazbene radionice, prof. Karmen Širović i Tonči Tranfić na klavijaturi.

Radionica koju smo imali priliku iskusiti bila je posvećena remek-djelu Camillea Saint-Saënsa, „Karneval životinja“ . Kroz ovo interaktivno iskustvo, učenici su se približili svijetu skladateljske kreativnosti putem fantastične suite omiljene svim uzrastima ljubitelja klasične glazbe.

Upoznali smo se s temeljima ovog remek-djela: kako je Saint-Saëns došao na ideju za ovu zoološku fantaziju, koje skladbe su ga nadahnule, te koji su suvremeni skladatelji bili inspiracija za njegov rad. Kroz izvedbu odabranih stavki, aktivno smo sudjelovali imitirajući hod slonova, plesali kankan u različitim tempima, te prenosili melodiju pokretima tijela, obogaćujući originalne skladateljske zapise.

Osim glazbene prakse, upoznali smo se s koncertnim klavirom uživo, ponovili pravila koncertnog bontona te naučili nešto više o glazbenim sastavnicama i suiti kao glazbenom žanru.

Nakon ovog nevjerojatnog glazbenog doživljaja, želimo se zahvaliti voditeljima radionice na njihovom strpljenju, predanosti i prekrasnom glazbenom vođenju.

objavio: Ines Jovanović   datum: 9. 4. 2024.