Pretežno vedro

Ispis statistike od 15. 3. 2012.

U obilasku grada Trogira

Dana 6. studenog učenici 4.a i 4. b razreda u pratnji svojih učiteljica posjetili su grad Trogir. U pratnji turističkog vodiča krenuli su u razgledavanje jednog od najznačajnijih i najstarijih dalmatinskih gradova, zaštićenog spomenika kulture.

Spuštajući se uskim kamenim kaletama prošli su kroz sjeverna gradska vrata iznad kojih ih je ponosno gledao kip sv. Ivana, zaštitnika grada Trogira. Uz simpatičnog barba Milana učenici su se kroz priče i legende na zanimljiv način upoznali s najvažnijim kulturno-povijesnim znamenitostima grada. Razgledali su pročelje palače Ćipiko, dom jedne od najpoznatijih trogirskih plemićkih obitelji. Na glavnom gradskom trgu posjetili su gradsku ložu, nekoć sudnicu gdje su uživali u klapskoj pjesmi. Zadržali su se ispred  gradske vijećnice kako bi se divili njezinom pročelju i otkrili tajne koje skriva u svom malom dvorištu. Slijedilo je razgledavanje katedrale sv. Lovre , bisera grada Trogira čija je gradnja trajala gotovo 400 godina. Posebno su se zaustavili  kod remek djela majstora Radovana, portala koji svojom ljepotom svrstava Trogir u sam vrh svjetske umjetnosti. Najslađe od svega bio je posjet slastičarnici  Đovani gdje su učenici mogli probati najbolji sladoled u gradu izvorne talijanske recepture. Šetnjom i prolaskom kroz južna gradska vrata stigli su na trogirsku rivu okupanu suncem. Svoj obilazak su završili razgledavanjem simbola grada, kule Kamerlengo.

Uskoro su se morali oprostiti od grada koji ih je svojom bogatom kulturom i nasljeđem ostavio bez daha. Kao što neki kažu, Trogir se urezuje u srce i teško zaboravlja, a jednom kad ga posjetite zauvijek je s vama.

učiteljica Ivana Meštrović

objavio: Mirjana Dodig   datum: 8. 11. 2023.