DANI TEHNIČKE KULTURE U OŠ DOBRI

Dvodnevna manifestacije "Dani tehničke kulture 2023" održana je u našoj školi 26. i      27. listopada 2023. U sklopu manifestacije održano je nekoliko zanimljivih i poučnih    radionica-modelarstva, raketnog modelarstva, modeliranja 3D olovkama, robotike i "Arduino" radionica na kojima je sudjelovalo više od 100 učenika.

Prvoga dana odražane su tri radionice- radionice modelarstva, raketnog modelarstva i modeliranja #D olovkama. Radionicu modelarstva održao je predsjednik ZTK grada splita i član DPTK split, Martin Olujić. učenici su uz pomoć Unimata i raznih alata ispilili i obradili dijelove šperploče, kako bi dobili funkcionalne držače za ubruse, koje su po završetku radionioce nosili sa sobom kućama.

Radionicu modeliranja #D olovkama održala je stručna suradnica ZTK grada splita, Lucija Andrea Skočić. učenici su tijekom radionise savladali primjenu 3D tehnologije u području 3D modeliranja (pomoću 3D olovaka) te su na 2D predlošcima oblikovali 3D modele, razvijali maštu, kreativnost, inovativnost i tehničke kompetencije.

G. Martin Olujić održao je radionicu raketnog modelarstva. Izrada modela raketa započela je upoznavanjem učenika s pravilnom izradom te koracima pri izradi rakete s trakom (strimerom). U konačnici su učenici izradili vlastite funkcionalne rakete sa strimerima.

Drugoga dana manifestacije, održana je "Arduino" radionica, koju je vodio Ante Vlah, nastavnik računarstva u Elektrotehničkoj školi split i član KMT Elektrotehničar. Na radionici su sudjelovali učenici viših razreda u sklopu koje su se učenici upoznali s prednostima Arduina kao mikroupravljačkog sučelja, potencijalima i mogućnostima izrade različitih automatiziranih tehničkih tvorevina.

Učenici su teorijska znanja primijenili prilikom praktičnog dijela izrade semafora za vozila uz pomoć Arduino Starter Kit-a (sučelja, elektroničkih elemenata, eksperimentalnih pločica...) te programiranjem u Arduinu IDE softveru.

Posljednju radionicu Dana tehničke kulture, radionicu robotike, održala je Lucija Andrea skočić. učenici su programirali u programu mBlock te su slaganjem blokova izradili kodove, kojima su pokretali mBot i mBot2 robote. Ova radionica potaknula je učenike na osmišljavanje i isprobavanje različitih programa (osim zadanih) te su razumjeli interakciju između programskih naredbi i robotskog izvršavanja tih naredbi.

objavio: Mirjana Dodig   datum: 2. 11. 2023.