Pretežno vedro

Ispis statistike od 15. 3. 2012.

Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Svake godine, 18. studenog, naša Domovina duboko zaroni u sjećanje na jedno od najtežih razdoblja u svojoj povijesti - pad Vukovara. Tog dana, zajedno s Danom sjećanja na Škabrnju, odajemo počast nevino izgubljenim životima, hrabrim borcima i civilima koji su postali žrtvama brutalnog rata. Vukovar i Škabrnja postali su simboli otpora, hrabrosti i zajedništva, a Dan sjećanja podsjeća nas na nužnost čuvanja sjećanja na te strašne trenutke kako bismo gradili budućnost u miru.

U petak, 17. studenog prisjetili smo se naših poginulih branitelja i odali im počast paljenjem svijeća na početku Vukovarske ulice. Hodnici škole i učionica krasili su učenički likovni radovi posvećeni Vukovaru. Na razglasu škole učenici su čitali ulomke knjige Priče iz Vukovara, Siniše Glavaševića. Cijeli tjedan na satovima razrednika pričalo se o djeci stradaloj u Domovinskom ratu. Osmaši su gledali dokumentarni film Od tog dana, odobren od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Prenosimo vam dijelove učeničkih osvrta.

Osjećam nemoć pred slikom djece koja su rasla u ruševinama, igrajući se između ostataka svojih domova…Neka njihova priča služi kao podsjetnik na potrebu za mirom i ljubavi kako bi se svako dijete moglo igrati bez straha od rata koji im oduzima djetinjstvo.

Petra Baldasar 6.b

Djeca nisu imala hrane ni vode. Nisu bila sigurna, skrivala su se u skloništima punim prašine i prljavštine. Dječak Mario i njegov rođak Dario napisali su spomenar o prijateljstvu i ljubavi, a pola godine kasnije ubijeni su granatom. Bilo je pucnjave i plača. Užasno tužno. Strah je vladao među djecom. Takav jad i bol neopisivi su. Ne dao Bog da se ikada više ovakve strahote ponove.

Lucija Čović 6.b

Uz mnogo žrtve dobili smo rat, slobodu. Neka djeca nisu imala sreće. Ukradeno im je djetinjstvo. Ti mali heroji su nam omogućili bolju i sretniju budućnost. Trebali bismo im biti zahvalni. Ja tek sada shvaćam koliko je bilo teško živjeti djeci tijekom rata. Neki su stradali, neki nestali. Oni koji su preživjeli su sada roditelji i imaju svoju djecu. Čuvat će ih od užasa rata kojeg su oni proživjeli. Osigurat će im sretno i bezbrižno djetinjstvo u slobodnoj, Lijepoj našoj domovini.

Roko Luetić 6.b

Stvarno je teško slušati priče  roditelja stradale djece u ratu. Ne možemo ni zamisliti bol i patnju roditelja kada izgubi vlastito dijete. Ta djeca su zauvijek prisutna u srcima svojih roditelja. Cilj filma je ukazati na patnje djece u Domovinskom ratu. Ovaj film preporučujem svim uzrastima. Važno je da znamo povijest svoje Domovine. Žrtve Domovinskog rata neće biti zaboravljene.

Josip Kvesić 8.b

Ovaj film govori o ljudima koji su izgubili svoju djecu i pretrpjeli neizmjerno veliku bol. Oni danas žive u tuzi i samoći. Osjećaju se kao da ne postoji svrha života. Rat im je oduzeo ono najvrjednije. Sam naslov kaže da od toga dana ništa više nije isto. Nadam se da se nikada više neće ponoviti ovakvo stradanje i da će napredak ljudi dovesti do prestanka ratova.

Trlin Mihaela 8.b

Film nam govori o najvećoj ljudskoj radosti, gubitku i oprostu. Cilj filma je prikazati stvarne životne patnje. Film prate slike iz 1991. godine i snimke koje nam pokazuju kako su djecu izvlačili iz razrušenih kuća. Slušajući zvukove pucnjave razmišljala sam o djeci koja su to doživjela. Film je vrlo poučan. Preporučujem da pogledaju svi osmaši kako bi znali kroz koje strahote su prolazila djeca u Domovinskom ratu.

Petra Šundov 8. b

3.a

2.a

Kad čovjek bolje razmisli, djeca su jedino dobro koje je čovječanstvu ostalo. Sve drugo uništeno je u nastojanju da sitni ljudski stvor bude veći od misli, od riječi, od Boga…

Priča za roditelje / Siniša Glavašević

objavio: Ines Jovanović   datum: 28. 11. 2023.